Zaujímavosti o pitnej vode

Vedeli ste, že …

…naše telo pociťuje nedostatok vody väčšmi ako nedostatok vzduchu? Pri 6 %-nom znížení prísunu kyslíka sa nám môže zakrútiť hlava, ale pri 5 %-nej dehydratácii hrozí nášmu organizmu prehriatie, kolaps krvného obehu a šok.

…už 2 %-ná strata vody z organizmu, napríklad potením, hnačkou, znižuje telesnú a duševnú výkonnosť (únava, bolesti hlavy, kĺbov)? Viac ako 20 %-ný deficit vody v tele vedie k zlyhaniu obličiek a krvného obehu.

…pri 7-9 %-nom deficite vody v organizme prichádzajú závrate, človek stráca schopnosť pohybu a potrebuje pomoc, stráca schopnosť vyjadrovať sa, zlyhávajú mu základné zmysly, prestáva počuť, vidí rozostrene, nič necíti? 10 %-ný pokles hydratácie vážne poškodzuje ľudské zdravie a spravidla spôsobuje trvalé poruchy? 20 %-ná dehydratácia spôsobuje smrť?

…voda je pre život nevyhnutná? Patrí k základným stavebným látkam organizmu, zabezpečuje správne fungovanie metabolizmu (transport živín, detoxikácia), je dôležitá pri regulácii telesnej teploty.

…všetky chemické reakcie, ktorých výsledkom je, že dýchame, kráčame, myslíme, spíme, sa dejú vo vodnom prostredí?

…dobrým indikátorom pre správne zavodnenie organizmu je farba moču? Mal by byť svetlý až bezfarebný.

…keď cítime smäd, pre telo je to už neskoro? Keď sme smädní, sme vlastne dehydratovaní. Treba piť pravidelne, často a v malých množstvách po celý deň. smäd znamená už dehydratáciu.

…mlieko nie je nápoj? Mlieko je potravina. Netreba ho teda rátať do pitného režimu.

…už krátkodobý nedostatok tekutín (dehydratácia) môže viesť k bolestiam hlavy, závratom, únave, mrzutosti, zápche, k dlhodobým ťažkostiam s obličkami, k strate koncentrácie, poruchy trávenia a poruchy močenia, strata pružnosti pokožky?

…bez vody prežijete len 3-4 dni?

…minerálna voda len obmedzené množstvo (prírodné minerálne vody nemožno konzumovať neobmedzene. Vzhľadom na svoje zloženie síce priaznivo pôsobia na ľudský organizmus, ale ako nápoj sú vhodné len v primeranom množstve), pre pitie pitnej (čistej) vody z vodovodu neplatia nijaké zdravotné obmedzenia?

…chlór nefarbí vodu do biela? Biely vzhľad čerstvo napustenej pitnej (čistej) vody, ktorý je mylne spájaný s prechlórovaním, je v skutočnosti spôsobný nasýtením vody vzduchom.

…chlór, ktorý je v pitnej (čistej) vode, nespôsobuje žiadne zdravotné problémy nielenže dospelým, ale ani dojčatám a batoľatám?

…zhruba 17 % obyvateľov SR odoberá vodu z nekontrolovaných individuálnych vodných zdrojov (napr. studne), a tieto sú zväčša s nevyhovujúcou kvalitou vody?

…až 40 % stolových vôd predávaných po svete v plastových obaloch je pitná voda z vodovodu dodatočne obohatená minerálmi, ktoré však nemajú žiaden výraznejší pozitívny účinok na ľudské zdravie?

…až 40 % predávanej fľaškovej vody pochádza presne z tých istých zdrojov ako voda vo vodovodnej sieti?

…až 80 % vody v domových studniach v niektorých regiónoch nevyhovuje požiadavkám normy na pitnú vodu?

…pitie aspoň 8 pohárov čistej vody znižuje riziko nádorového ochorenia až o 80 %?

…vypitím 8 pohárov čistej vody a zjedením 5 porcií surovej zeleniny alebo ovocia denne máte o svoj správny pitný režim postarané?

…keď žiak základnej školy po 45-minútovej náročnej vyučovacej hodine vypije cez prestávku pohár čistej vody, výrazne mu to zlepší metabolizmus, kým prifarbovaný a sladený nápoj ešte viac zaťaží jeho organizmus?

…značná časť populácie namiesto čistej pitnej vody, ktorá je pre ľudský organizmus nepostrádateľná, vo veľkom konzumuje minerálne, sladené, farbené, sýtené nápoje, ktoré zbytočne zaťažujú organizmus?

…pravidelné pitie minerálnych vôd zväčšia viac škodí ako osoží? Niektoré majú veľmi vysoký obsah minerálnych látok a stopových prvkov a sú vlastne liekom. Hodia sa na občasnú, najlepšie lekárom indikovanú pitnú kúru počas kratšieho časového obdobia.

…okrem minerálnych vôd možno dostať aj stolové vody (t. j. pramenité a balené pitné vody), ktoré majú síce nižšiu mineralizáciu, ako prírodné minerálne vody, ale ani tie by sa nemali konzumovať trvalo a nikdy nie viac ako 2 litre za deň? Pre pitie čistej pitnej vody z vodovou však neplatia nijaké obmedzenia.

…nesprávnym skladovaním a predajom vôd v plastových fľašiach (najmä v lete) sa môže ohroziť naše zdravie?

…otvorená fľaša s minerálkou by sa mala skladovať v chlade a tme a spotrebovať do 3-4 dní? Otvorená fľaša stolovej vody vydrží ešte menej. Aj keď je v chladničke, mala by sa spotrebovať do dvoch dní.

…vystavovanie slnku minerálnych a ďalších nealko nápojov v horúcich dňoch sa podpisuje pod kontaminácie výluhov z plastu a podporuje aj nadmerné množenie vo vode prirodzene prítomných baktérií?